Kapat

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

gebelikte-dikkat-edilmesi-gerekenler-777x400

Gebelik hassas bir dönemdir. Bu dönemde çok dikkatli olmak gerekir. Hem bedenen hem de psikolojik olarak rahat geçirilmesi gereken bir dönemdir.

Gebelik

Gebelik dönemi genellikle 40 haftalık bir süreyi kaplar. Bu sürenin ilk haftasından son haftasına kadar çok hassastır ve hassas olunmalıdır. Her hafta anne ve bebekte gelişme ve değişme olur. İnsanın içinde başka bir canlının büyümesi mucize bir durumdur.

Gebeliğin İlk Haftaları

Gebeliğin ilk haftaları anne için biraz zorlayıcı olabilir. Bu haftalarda mide bulantıları neredeyse tüm anne adaylarının başına gelebilir. Psikolojik olarak da hem mutlu hem de telaşlı olunabilir. Çok dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Düşük riski en çok bu ilk 3 ayda olur. Ağır kaldırılmamalı, fazla iş yapılmamalıdır. Bebeğin ve annenin sağlık durumuna göre doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Eğer sorunlu bir hamilelik yaşanmıyorsa dahi bol bol dinlenilmeli, düzenli ve sağlıklı beslenilmeli, düzenli uyulmalıdır.

Gebeler Nelere Dikkat Etmeli

Gebelikte dikkat edilmesi gereken durumlar birkaç maddede özetlenebilir. İlk olarak hamile kadın vücuduna dikkat etmesi gerekir. Ağır yük kaldırmamalı, çok ayakta kalmamalı, düşmemeli, özellikle karın bölgesini çarpmamaya çalışmalıdır. Yüksek yerlere çıkmamalıdır. Başı dönüp düşebilir. Mümkün olduğu kadar dinlenmeye, uyumaya, egzersiz yapmaya, yürüyüş yapmaya çalışmalıdır. Diğer bir hususta psikolojik olarak rahat olmaya çalışılmalıdır. Fazla sıkıntı ve stres gebeliğe zarar verebilir. Bu dönem daha duygusal bir dönemdir. Olaylardan daha çabuk etkilenilebilir. Hamilelik döneminde anne adayı hem bedenen hem de ruhen değişir. Hiç umursanmayacak olaylar büyütülür, sıkıntı haline getirilebilir. Hiç ağlanmayacak olaylara ağlanabilir. Duygu kontrolü zorlaşır. Beden olarak da şeker hastası olmayan anne adayı hamilelik döneminde şeker hastası olabilir ya da tansiyon hastası olmayan anne adayı hamilelikte tansiyon hastası olabilir. Tabii bu durumlar hamilelik bittiğinde biter. Yine kontrol ettirmekte fayda vardır.

Hamilelik döneminde yeme düzeni çok önemlidir. Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Sağlıklı ve düzenli beslenilmelidir. Katkı maddeli yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Bebeğe fayda sağlayacak yiyecekler tercih edilmelidir. Doktor kontrolünde bir hamilelik dönemi geçirilmelidir.

Sponsor Reklam