Kapat

Akıl Almaz 10 Çukur

Dünya üzerinde birçok yerde nasıl açıldığı bilinmeyen doğal çukurlar vardır. Bunun yanında insan eliyle açılmış devasa çukurlar da bulunmaktadır.

  1. Kalgoorlie Super Pit

Bir altın madeni olan bu çukur tam olarak 360 metre derinliğindedir. Avustralya’nın batısında yer alan çukurdan altın çıkarılmaktadır.

  1. The Big Hole

Güney Afrika’da yer alan çukur elmas çıkarılmak amacıyla açılmıştır. 1900’lü yılların başlarına kadar bu çukurdan elmas çıkarılmıştır. İnsan eliyle oluşan bu çukur tam olarak 240 metre derinliğindedir.

  1. Diavik Diamond Mine

Kanada’da bulunan bu devasa çukur yine elmas çıkarılmak amacıyla açılmıştır. Hala çalışmaların devam ettiği çukurun derinliği ve genişliği de artmaktadır.

 

  1. Ekati Diamond Mine

Elmas madeni çıkarılmak amacıyla açılan bu çukur Kanada’da yer almaktadır.

  1. Grassberg Mine

Endonezya’da 1973 yılında kazılmaya başlanan delikten tonlarca altın ve bakır madeni çıkarılmıştır. Henüz çalışmaların devam ettiği çukur insan eliyle oluşturulmuş devasa bir yeryüzü şeklidir.

  1. Chuquicamata

850 metre derinliğinde ve yaklaşık 5 kilometre genişliğinde olan bu çukurdan bakır madeni çıkarılmaktadır. Bakır rezervi bakımından zengin olan bu çukurda bakır çıkarma faaliyetleri hala devam etmektedir. Çukur Şili ülke sınırlarında bulunmaktadır.

  1. Escondida

Şili’de yer alan bu çukur yine bakır madeni çıkartılması için kazılmıştır.

  1. Udachnaya Diamond Mine

600 metre derinliğinde olan bu koca çukur Rusya’da bulunmaktadır. Bu çukur elmas çıkarılmak amacıyla açılmıştır.

  1. Mirny Diamond Mine

550 metre derinliğinde ve yaklaşık 1,5 km genişliğinde olan çukurdan elmas çıkarılmaktadır. Rusya’da yer alan bu devasa çukurun oluşturduğu hava akımı yüzünden üzerinden uçakların, helikopterlerin geçmesi yasaklanmıştır.

  1. Bingham Canyon Mine

Amerika’da bulunan bu çukur dünyanın insan eliyle yapılmış en büyük çukuru konumundadır. Yaklaşık 4 km genişliğinde ve 1,2 km derinliğinde olan bu yapay çukurdan altın ve bakır madeni çıkarılmaktadır.

Sponsor Reklam