Kapat

En Absürd 10 Kanun

10 kanun

Yasa ya da kanun kavramının ne olduğuna baktığımızda TDK tarafından “Devletin yasama organları tarafından konulan ve uyulması gereken kurallar bütünü, kanun…” olarak açıklandığı görülüyor. Yasalar ülke içinde vatandaşa yol gösterici niteliğe sahip kurallar olarak biliniyor. Yol göstericiliğinin yanında yapılması gerekenleri gösteren bir dizi yaptırımları da belirtiyor. Yaptırımlar aynı zamanda yapılmadığı takdirde ceza kavramını beraberinde getiriyor. Sosyal düzeni koruyarak insanların huzurlu bir şekilde ülkelerinde yaşamalarını sağlamak adına var olan yasaları incelediğimizde bazı ülkelerde koyulan yasaların ne amaçla koyulduğu akıllarda soru işaretinin kalmasına neden oluyor. İşte o yasalardan birkaçı…

SİNGAPUR

Singapur’da sakız çiğnemeniz yasak. Halka açık alanlarda sakız çiğneyen kişilere ciddi cezalar veriliyor.

DANİMARKA

Danimarka’da hapishaneden kaçmak suç değil.

İSVİÇRE

İsviçre’de pazar günleri, yasaklar silsilesiyle dolu! Pazar günleri çamaşır asılamıyor. Araba yıkatılamıyor. Çim biçilemiyor. Apartmanlarda gece saat 10.00’dan sonra sifon çekilemiyor.

iskoçya

İskoçya’da bir ineğin yanında sarhoş olmanız yasak!

FRANSA

Fransa’da köpeklere Napolyon ismi verilemiyor.

TAYLAND

Eğer araba kullanacaksanız gömlek giymek zorundasınız. Ayrıca iç çamaşırsız gezmek de yasak!

AVUSTRALYA

Çocukların sigara alması bu ülkede yasaktır. Buraya kadar anormal bir durum söz konusu değil. Ancak çocukların sigara içmesi serbesttir.

KANADA

Ağaca tırmanmak Oshawa’da yasaktır.

ÇİN

Çin’de koleje girmek için entelektüel biri olmalısınız.

İzlanda

Tabelasında yazması şartıyla sahte doktora izin veriliyor.

Bu yasakların yanı sıra Kanada’da yine Bank Street’te pazar günleri dondurma yemek de yasaklar içindedir. Yağmur yağarken çimleri sulayamazsınız. Kapılar ve pencereler Kanata’da pembe renk olmak zorundadır. Avustralya’da sağ elinizin üzerinde amuda kalkarak yürüyemiyorsunuz. Bunun yanında pazar günleri pembe pantolon giymek de yasaklar arasında. Fransa’da demiryolunda öpüşmek ilginç yasaklar içindedir. Fransız mutfağını korumak ve fast food yiyeceklerinin tüketimini azaltmak adına okul kantinlerinde ketçap kullanımı yasaklandığı biliniyor. İskoçya’da kapınızı çalıp sizden “klozetinizi” isteyen birini içeri almak zorundasınız.

Sponsor Reklam