Kapat

Gözlerin Kanlanmasının Sebepleri

göz-kanlanması-nedenleri-700x300

Gözün yüzeyindeki minik damarların genişleyip kan toplaması sonrasında gözlerde kanlanma meydana gelir. Günlük hayat içerisinde birçok kez yaşanabilecek olan bu durum; zaman zaman basit sebeplerden dolayı oluşabildiği gibi, bazen de daha tehlikeli durumlardan dolayı meydana gelir. Kanlanma tek gözde ya da iki gözde birden de meydana gelebilir. Gözlerin kanlanmasının sebepleri arasında daha çok gözün tahriş olması, kuruma, toz, bakteri ya da alerji gibi etkenler yer alıyor.. Bununla birlikte gözlerde sürekli kanlanma, bazı rahatsızlıkların belirtisi de olabiliyor.

Kontakt Lens Kullanımı

Lens kullanan kişilerin özellikle kullanılan lenslerin temizliğine ve kullanım talimatlarına dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle lens kullanmaya başlayan kişiler belirli bir süre sonra lenslerin kullanımına ve temizliğine çok fazla dikkat etmez. Lenslerde bakteri ve enfeksiyonlar oluşmaya başlar. Bu durum gözlerde kanlanmaya neden olur ve hatta daha sonradan ileri düzey göz bozukluklarına yol açar. Bu açıdan lens kullanırken bilinçli davranmak ve talimatlara uymak gerekir. Aynı zamanda uzun süre lens takmak da gözlerin kurumasına yol açar. Gözlerin kuruması da göz kanlanmasının sebeplerinden biridir.

Yorgunluk ve Uykusuzluk

Uzmanlar sık sık bir insanın günde kaç saat uyuması gerektiğine dair çeşitli bilgiler paylaşıyor. Günlük olarak almamız gereken uykuyu alamadığımız zaman göz damarları fazlaca kan toplar. Aynı şekilde gün içinde fazlaca yorulmak ve sonrasında yeteri kadar istirahat edememek de gözlerde kanlanmalara yol açar.

Alkol, Sigara ve Uyuşturucu Madde Kullanımı

Gözlerde kanlanmaya sebep olan etkenlerin en başında zararlı maddelerin kullanımı gelir. Sigara her insanda göz kanlanması yapmamasına rağmen, birçok insanda bu tarz bir etki yaratır. Bu konuda en ciddi sonuçları uyuşturucu maddeler yaratıyor. Uyuşturucu madde kullanan kişilerin göz damarlarında sürekli olarak kanlanmalar meydana gelir. Sık ve fazla alkol tüketimi de aynı şekilde göz kanlanmasının bir sebebidir.

Hamilelik

Hamilelik her anlamda vücutta büyük değişimler meydana getirebiliyor. Daha önce hiç alışık olmadığınız bir durum, hamilelik sürecinde başınıza gelebilir. Gözlerin kızarması ve kan toplaması hamilelik sürecinde oluşabilecek bir durumdur. Bu durum geçici olduğu için sağlık açısından çok büyük bir tehdit yaratmıyor.

Sponsor Reklam