Kapat

Kıl Dönmesi mi? Kimsenin başına gelmesin.

IMG_0048

Genel olarak kuyruk sokumunda meydana gelen ve oldukça rahatsız edici bir durum olan kul dönmesi, vücudun hemen hemen her bölgesi oluşabilmektedir. Daha açıklayıcı ifade ile saç ve kulların kuyruk sokumu, göbek ya da koltuk altında yani deri içerisine girerek yumak yumak haline gelmesine neden olan bir rahatsızlıktır.

İlk zamanlarda gözle görülmeyecek kadar yok olsa bile zaman içerisinde apse yaparak enfeksiyona da çevirebilmektedir. Tedavisi ise mutlaka uzmanlar nezaretinde uygulanmalıdır. Bazen ameliyata da ihtiyaç duyan kıl dönmesi, cerrahi müdahalenin ardından temizlenerek vücuttan atılmaktadır. Ancak tekrarlayan bir rahatsızlık olduğu için hastanın çok dikkatli olması gerekmektedir.

Hastaların vücutta kıl dönmesi oluşabilecek bölgelere çok dikkatli olması gerekmektedir. Zaman zaman ağrı ve iltihaplı olan kıl dönmeleri, vücut açısından da zarar olduğu için hemen doktora gözükmelidir. Özellikle iltihaplı kıl dönmelerinde apseden kurtulmak adına ilaç tedavisi uygulansa da o iltihaplı bölge kurutularak kıl uçlarının dışarı çıkması sağlanmaktadır.

Kişisel Temizlik Her Zaman Önemlidir

Sadece kıl dönmesi rahatsızlığında değil, diğer tüm rahatsızlıklarda da olduğu gibi kişisel temizlik her zaman çok önemlidir. Ancak kıl dönmesine neden olan çoğu faktör giyilen kıyafetler ve vücutta bulunan fazla kilolardan oluşmaktadır. Özellikle cilt temiz tutulmalı ve bol bol ölü derinin atılmasına yardımcı olunarak vücuda kese yapılması gerekmektedir. Böylece keseden dökülen kılların deri altına girmesi önlenerek kıl dönmesinin de önüne geçilmektedir.

Genel olarak erkeklerde ortaya çıkan kıl dönmesi, ameliyat ile de çözüme kavuşturulabilmektedir. Ameliyat sonrası ise her şeyden çok önemlidir. Yeniden tekrarlamaması adına kişinin temizliğinin yanı sıra cildine uygun ürünleri de kullanması istenmektedir.

Bazen aşırı ağrılı bir döneme de girebilen kıl dönmesi rahatsızlığından erken tedavi yöntemi ile de kurtulanabilinmektedir. Ancak erken tedavi için çok geç bir süreçte ise, başta günlük hayatı etkilememesi adına tüm önlemlerin yavaş yavaş alınması istenmektedir. Unutulmamalıdır ki kıl dönmesinin sebep olduğu tüm olumsuz etkenler ortadan kalktığı zaman, günlük yaşantı da normale dönecektir. Vücut sağlığı açısından küçümsenmeyecek derecede önemli olan kıl dönmesi rahatsızlığından temelli kurtulmak için de mutlaka hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Sponsor Reklam