Kapat

Yorgunluk İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

Sleepy woman suffering from headache in bed

Hızlı şehir hayatı insanları oldukça halsizleştirir ve yorar. Ancak bu yorgunluk ve halsizlik hiç geçmediği zaman bir sağlık sorunu olabilir bir hekime görünmek gerek. İş hayatının yoğun çalışmasından dolayı kaynaklanan yorgunluğunuzu bitkisel tedavi yöntemleriyle atlatabilirsiniz. Peki, Yorgunluk İçin Bitkisel Tedavi Önerileri nelerdir?

Birkaç Bitkisel Ürünler

  • Siberya Ginsengi: bu bitki Sibirya da yetişen doğal bir çalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir hormonsal dengeyi sağlar, stresi azaltır ve rahatlatır. Ayrıca fiziksel halsizliğiniz ve zihinsel yorgunluğunuz için bu bitkinin kökünden yapılan çay iyi gelir. Lakin çok fazla tüketimi uyarıcı etki yapıp göğüs bölgenizde hassasiyet oluşturabilir.
  • Biberiye: Latince adı “Rosemarinus officinalis” olan bu bitki Akdeniz bölgesinde yetişir. Biberiyenin kan dolaşımını hızlandırma ve sinirleri yatıştırma gibi özellikleri vardır. Üzerinizdeki yorgunluğu hafifletir. Eğer yorgunluğunuz sindirim sistemine bağlıysa, uykunuz bölünüyorsa biberiye bitkisi iyi gelecektir. Biberiyenin özüyle masaj yapmak kas ağrılarınıza iyi gelir ve vücudunuzu rahatlatır. Biberiyenin özünü ve yağını ağız yoluyla alınması tavsiye edilmez. Sadece bitkiden yapılan çayı tüketebilirsiniz. Gebelik ve emzirme döneminde kullanmak uygun değildir. Ayrıca kan pıhtılaşması yaşayanlar, yüksek tansiyon hastaları ve bağırsak hastalarının kullanması sakıncalıdır.
  • Meyan Kökü: Bu bitki yıl boyunca bulunabilir. Mor çiçekleri ve odunsu sapları vardır. Bu bitki yorgunluk için bitkisel yöntemlerde ilk sırayı alır. Bitkide flovonoidler ve sapaninler bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Mide ülserleri, deri hastalıkları, öksürük tedavisinde kullanılır. Bu bitkide biberiye gibi hamile ve emzikli kişilerin kullanması uygun görülmez ve tansiyonu da yükseltir. Genel olarak yorgunluğu gidermek, enerjiyi artırma özelliği barındıran tüm bitkilere “adaptogen” denir. Bu bitkiler metabolizmayı dengeleyip, anrenalin bezlerini uyararak vücut fonksiyonlarını etkileyen ve stresi azaltan hormonlar salgılanmasında yardımcı olur. Kısacası bitkilerden yararlanarak yorgunluğumuzla başa çıkabiliriz.
Sponsor Reklam