Kapat

KAPADOKYA’DA GEZİLECEK YERLER

IMG_0847

Biraz Kapadokya tarihinden bahsetmek istiyoruz ; 60 milyon yıl önce yanardağ püskürmesi sonucu oluşan yumuşak yapıların rüzgar ve yağmur nedeniyle aşınması sonucu ortaya çıkan Kapadokya Paleolitik dönemden itibaren insanların yerleştiği ve yaşamını sürdürdüğü bir alandır. Roma İmparatorluğu’nun baskısı nedeniyle Hıristiyanların kaçarak sığındıkları ve yaşamlarını sürdürdükleri büyük bir sığınak haline gelen Kapadokya Nevşehir ağırlıklı olmak üzere Kayseri, Niğde, Aksaray ve Kırşehir illerine yayılmış olan ve geniş bir alana sahip tarihi bir bölümdür. Alanın genişliği ve doğal yollarla oluşan görüntünün yanında bölgede yaşamış olan İnsanların oluşturduğu değişiklikler ve kalıntılar açısından Kapadokya bölgesi gezilip görülecek yerler arasında ön sıralarda bulunmaktadır. Bu antik bölge Pers dilinde Katpatuk olarak isimlendirilmiştir ve bu isim “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelmektedir.


Kapadokya tarihsel bir bölgedir. Sınırları kuzeyde Karadeniz, güneyde Toros Dağları, batıda Tuz Gölü ve doğuda Fırat ırmağı olmaktadır. Ülkemiz egemenliği altına girene dek Kapadokya birçok eski topluluğa ev sahipliği yapmış ve egemenliği altında kalmıştır. Bu topluluklardan en eskisi olarak bilinen Sami’lerdir. Oluşum tarihi yönü ve muhteşem görünümü ile daha birçok alanda yurt içinden ve yurt dışından ziyaretçilerin de merak uyandırmaktadır. Kapadokya dünyanın dört bir yanından ziyaretçilere açılmış ve hem yerli hem de yabancı turistler için tercih edilen tarihi ve turistik alanlardan biri olmuştur. Kapadokya gezisine çıkan yerli ve yabancı turistlerin görmesi gereken yerlerin başında Uçhisar ve Uçhisar Kalesi, Avanos, Mustafa Paşa, Zelve, İbrahim Paşa, Ihlara Vadisi, Göreme ve yeraltı şehirleri gezilip görülecek yerlerin başında gelmektedir.
Mustafa Paşa Ürgüp’te bulunan Mustafapaşa kasabasının içerisinde bulunmaktadır. Şapeller ve kiliselerin yer aldığı bir bölümdür. Hıristiyanlara özgü bir bölge olması bu bölgede kiliselerin ve şapellilerin sayısının fazla olmasını sağlamaktadır. Bölgede bulunan kilise ve manastırların yanında vadisi de görsel olarak zevkle gezeceğiniz bir alandır.
Göreme bölgesinde yer alan Güvercinlik Vadisi, Güllüdere Vadisi, Aşk Vadisi, Sunset point bu bölgenin bölümleridir ve Göreme bölgesinde yer alır. Güllüdere Vadisi kiliselerin bulunduğu manastırların yer aldığı ve eski dönemlere ait kalıntıların oldukça fazla olduğu bir alandır. Yürüyerek 4 kilometre bir alana sahip olan Güllüdere Vadisi gezilip görülecek yerlerden bir tanesidir. Göreme bölgesinde yer alan Zemi Vadisi birçok sarnıcın, kilisenin yer aldığı bir alandır ve gezilip görülecek alanlardan bir tanesidir. Ayrıca bölge doğa yürüyüşü için de oldukça uygundur.
Aşk Vadisi olarak adlandırılan bölümde ise balon turlarının düzenlendiği ve hava koşullarına uygun olduğu takdirde yerli ve yabancı turistlerin muhakkak gezip balonla havalandıkları yerler arasında Aşk vadisi bulunmaktadır. Sun setpoint ise Göreme de gün batımını izlemek, Kapadokya’nın en özel bölümlerini gün batımında seyretmek isteyenlerin ve fotoğraf çekinerek bu anı ölümsüzleştirmeyi düşünenlerin muhakkak kalması gereken bir bölümdür.
Uç hisar bölgesi; bu bölge tepe üzerinde kurulu bir kasabanın uç noktası olarak bilinmektedir. Ziyaretçilerin konaklama merkezleri arasında yer alan bu bölge tarihi sokakları, kalesi ve hediyelik eşya dükkânlarının bulunduğu bir alandır. Bu bölgenin Yeşilyurt köyünde şarap imalatı yapılmakta ve bağcılık işi ile uğraşılmaktadır. Bu bölgede bulunan Kocabağ şarapçılık birçok üzüm çeşidinden şarap imalatını sürdürmektedir.
Avanos bölgesi Paşabağı bölümü ile Zelve bölgesine oldukça yakın bir alandadır. Bu bölgede bulunan Paşabağ, Rahipler Vadisi, Kapadokya da görülmesi gereken yerler arasında ön sıralardadır ve şapkalı peribacası oluşumlarının ilginç örneklerini barındırmaktadır. Bölgenin çevresi hediyelik eşya dükkânları ile çevrilidir. Bu bölgede yer alan Devrent Vadisi, Çavuşin Köyü ve Güray Müzesi dünyanın her yerinden ülkemize gelen turistlerin en çok ilgi gösterdikleri alanlar arasında yer almaktadır. Bu bölgede yer alan Dünyada eşi benzeri bulunmayan ve seramik sanatının yine tarihi yapının yapısına uygunluk göstererek yeraltı şehri tarzında gerçekleştirilmesi ve satışa sunulması sağlanmaktadır.
Ürgüp Kapadokya denildiğinde akla ilk gelen bölümlerden bir tanesidir ve Ürgüp’te yer alan Anıt mezarlar, Halk Kütüphanesi ve Erciyes’i tamamen görebileceğiniz alanları mevcuttur. Kapadokya’da bulunan sanat ve tarihi müzesi ve Sobesos Antik City Ürgüp’e bağlı olan gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Bölge bilindiği gibi şarap üretimi içinde oldukça elverişlidir ve Şarap Fabrikalarının bulunduğu alanlara sahiptir.

Sponsor Reklam