Kapat

Seyahat Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

seyahat

Birçok insan için vazgeçilmez olan seyahat alışkanlıkları bazıları için ise sadece zorunluluk olmakta. Bazen tatil için, bazen uzaklaşmak için, bazen ziyaret için bazen ise zorunda kalındığı için seyahat ediliyor. Ancak ne amaçla seyahate çıktığınızın önemi şöyle dursun, seyahat etmeden önce bilmeniz gerekenler var.

Alışkanlıklarınızı Unutun

Büyük ve hantal bavullar ulaşımın önünde duran en büyük engel. Seyahat edeceğiniz yeri rahat ve yorulmadan gezmek için yanınıza alacağınız şeylere sınır getirin. Olmazsa olmazlar listesi yaparak küçük bir el ya da sırt çantasına doldurup hem daha az bagaj sırası bekleyin hem de seyahatten dönerken daha çok hatıra getirin.

Birçok insan ilk defa seyahat ettiği bir yere giderken yanında o yere ait bir rehber bulundurur. Bu rehber sizi hiç ilginizi çekmeyecek yerlere sürükleyebilir. Bunun yerine sadece ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz yerlerin bir listesini yapmak daha keyifli olacaktır.

Uygun olduğu için sıkıcı turlara bağlı kalmak yerine önceden uçak bileti ayırtın ve seyahatinizi kendiniz organize edin. Aylar öncesinden alınan uçak biletleri bütçenizi yormayacaktır.

Yağmurlu ve güneşli havalar için yanınızda şemsiye ya da şapka bulundurmak yerine kapişonlu giysiler giyin. Şemsiyeyi ya da şapkayı bir yerde unutabilirsiniz. Rahatsız edici ışıklardan koruyup rahat uyumayı da sağlayacak bu giysiler oldukça pratik.

Midenizin bozulup seyahatinizin kabusa dönüşmesini istemiyor iseniz çok bilindik olmayan, ağır ya da yağlı yiyeceklerden uzak durun. Hafif gıdalar tüketmeniz hem bünyenizi yormayacak hem de daha sağlıklı bir seyahat süreci geçirmenizi sağlayacaktır.

Konuşmak istediğinizi kişinin dilinden anlamıyor iseniz vücut hareketleriyle konuşmayı deneyin. Oldukça etkili olduğunu göreceksiniz.

Yanınızda çok fazla nakit bulundurmayın ve eğer yurtdışına gidecek iseniz öncesinden bakanızı arayarak anlaşmalı bankaları öğrenin. Böylelikle işlem ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca otel yerine döviz bürolarında para bozdurun. Aksi halde otellerde döviz bordurmak pahalı olacaktır.

Sponsor Reklam